Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

20 Ekim 2021 Çarşamba
Çumra'da Mehmet Ali GÜVENÇ solucan ve katı gübresini üretiyor
Çumralı girişimci Mehmet Ali GÜVENÇ solucan ve gübresi için devlet desteği bekliyor.
Kategori : ÇUMRA
17 Temmuz 2019 06:53
 
Çumra'da Mehmet Ali GÜVENÇ solucan ve katı gübresini üretiyor
Çumralı girişimci Mehmet Ali GÜVENÇ solucan ve gübresi için devlet desteği bekliyor.
Çumra'da esnaflık yapan Mehmet Ali GÜVENÇ Solucan gübresi üretip tarımda yüksek verimlilik sağlayan gübrenin faydalarını olduğunu 2 yıldır büyük bir titizlikle çalışmalarını sürdüren kısa sürede solucan ve katı solucan gübresini üretmeye başladı. Aldığı verimden memnun olduğunu belirten Mehmet Ali GÜVENÇ solucan sayısının 1,5 milyona ulaştığını belirtti.
Çumrada yerli üretim yapmanın önemini vurgulayan Güvenç, solucan gübresinin su tutma kapasitesi olduğunu söyledi. 

Mehmet Ali GÜVENÇ şunları söyledi :"Kimyasal gübreler toprağa zarar veriyor ve verimi düşürüyor. Bizim ürettiğimiz gübre ise tamamen doğal ve üretimi yüzde 30-70 artırıyor. Bizim bölgemizde çok fazla ekilecek, tarım yapılacak alanımız var. Bu nedenle ben de bölgede tarım yapan çiftçilerin verimini artırmak için böyle bir girişimde bulundum. Hayvan gübresi ve sebze meyve atıklarından oluşturduğumuz mamamızın 3 santim altına da solucanları yerleştiriyorum. Solucanlarımız bu mama tüketiminden sonra solucanların dışkıları dünyanın en organik gübresi oluyor.

İsrail ve Amerikada 60 yıldır Türkiye ise 10 yıldır üretilen 5 yıldır kullanıldığını söyleyen Mehmet Ali Güvenç: "Solucan gübresinin en büyük özelliğinin verimi artırması ve her yıl kullanımdan daha az kullanılmakta. Bu yıl 20 kilo katı solucan gübresi kullanıldıysa önümüzdeki yıl 10 kilo daha sonraki yıllarda daha az kullanılır. Ayrıca üründe hastalık ve toprakta yabancı ot sayısında büyük düşüş görülmekte olduğunu söyledi . 

Kimyasal gübrenin zararlı olduğunu söyleyen Güvenç, solucan gübresinin hızlı büyüme ve erkencilik sağladığını aynı zamanda renk koku tat ve verim artışının olduğunu dile getirdi.

SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR ?

Genel anlamda binlerce solucan türü olmasına rağmen, sadece birkaç türü solucan gübresi üretiminde kullanılabilir. Bu tür solucanlar hemen her türlü sebze atıkları üzerinde gelişebilir ve günlük olarak kendi ağırlıkları kadar atık tüketebilirler. Eğer uygun koşulları sağlarsanız her 40 günde bir sayılarını ikiye katlayarak nüfusunu hızla arttırırlar. Olumlu koşullar altında, solucanlar çok çabuk çoğalırlar. 
Cinsel olgunluğa yaklaşık sekiz hafta içinde erişirler ve haftada bir çiftleşirler (kompost solucanlarının 4 yıl ve üzerinde yaşadıkları bilinmektedir). Optimum koşullarda sekiz solucan altı hafta içinde 1500 solucan yavrulayabilir. Solucanlar temelde vejetaryendirler ve mutfak, bahçe veya tarladaki sebze artıklarıyla beslenirler. Plastik, cam veya metal gibi inorganik maddeleri yiyemezler.

SOLUCAN GÜBRESİ FAYDALARI

Ayrım gözetmeksizin her türlü tarımda uygulanır.

Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlar.

Topraktaki Organik Madde miktarını arttırır.

Verim artışı sağlar.

Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.

Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.

Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri Sölom Sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.

Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır

İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, kimyasal gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.

Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.

Toprağın su tutma kapasitesi artar. Su stresini minimuma indirir.

Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.

Yabancı ot tohumu içermez.

Üründe 10-15 gün erkencilik ve hasat başlar

%100 gerçek nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.

Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.

Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır.

Toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazandırmaktadır.

%100 Organiktir. %100 ekolojik ve non-toksiktir. Bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.Kokusuzdur. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.

İçerisinde başka bir katkı maddesi mevcut değildir.

Aynı zamanda ağaçlara ve meyve sebze ve seracılık üretimlerinde ve her türlü bitkide kullanılır. Fazla kullanımda yakma olmaz.Not: Detaylı bilgi için Telefon:  0535 674 9895


ÜRÜNLERİMİZİ KULLANANLAR VE REFERANSLARIMIZ
Okunma : 2399
Foto galeri
Gündem haberleri
Konya Pancar Ekicileri Üyelerine ve "Kamuoyuna" Duyuru
18 Ekim 2021 Okunma: 1928 ÇUMRA
Akdeniz'deki Deprem Çumra'da Hissedildi
19 Ekim 2021 Okunma: 401 ÇUMRA
Konya'da Silahlı Kavga 2 Kişi Yaralı
19 Ekim 2021 Okunma: 343 ÇUMRA
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın