Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

14 Temmuz 2024 Pazar
Gazilerimiz mağdur edilmiştir
Türkiye genelinde 227 terörle mücadele gazisinin emekleri maaşını kesmesine tepki gösterin Konyalı gaziler, bu uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu dile getirdi.
Kategori : ÇUMRA
23 Aralık 2019 04:58
 
Gazilerimiz mağdur edilmiştir
Türkiye genelinde 227 terörle mücadele gazisinin emekleri maaşını kesmesine tepki gösterin Konyalı gaziler, bu uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu dile getirdi.
Konya Gaziler Derneği binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği Konya Şube Başkanı Süleyman Ege, SGK’nın skandal bir karara imza attığını söyledi. “Gazi olanlardan çalışabilir durumda olanlara rehabilitasyon amaçlı devlet kurumlarında çalıştırmak üzere 1 istihdam hakkı verilmektedir” diyen Süleyman Ege, şunları söyled: “2013 öncesi gazilerimiz özür oranlarına göre revletimizin engelli vatandaşlara sağladığı emeklilik haklarından yararlanmakta idi. Ta ki 5510 sayılı kanunun 38’nci Maddesi ve 6495 sayılı torba kanunun 80. Maddesi çıkana kadar. Bu kanunlar çıktıktan sonra Gazilerin engelli haklarından yararlanarak emekli olmasının önü kesildi. Bu kanunlar devreye girdiğinden itibaren Gazilerin; Askerlik yani Gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primleri silindi. Devletimizin 5510 sayılı kanunun 28’nci maddesi ile engelli vatandaşlara sağladığı emeklilik hakları Gazilerin elinden alınmıştır. 227 gazinin emekli maaşının kesilmesi sebebi ise; Sosyal Güvenlik Kurumunun bu 2008 ve 2013 Yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek Özürlülükten dolayı günü dolup müracaat eden Gazilere maaş bağlaması, şimdi ise ben hata yaptım hatamı yeni fark ettim şimdi maaşlarınızı kestim demesi. Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı? Sosyal Güvenlik Kurumu kendini kurtarmak için 7 Aralık 2019 Tarihli 7194 Sayılı Kanunun 48. Maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 79. Madde ile Bu kişilere 6 yıldır ödenen maaşları geri istememek için bir kanun çıkardı. Çıkarır çıkarmaz 10 gün içinde gazilerin maaşları kesildi. Bu Gaziler sehven emekli edildiler bahanesiyle. Gaziler hem işlerinden olmuşlar hem de bağlanan emekli maaşları kesilerek mağdur edilmişlerdir.” Gazilerin maaşlarının kesilmesinin en önemli sorumlularından birinin de TBMM olduğunun altını çizen Ege, “TBMM gazilerin engelli bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kestı ve askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yaktı. İkinci sorumlu ise Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Kanun bilmez, çıkan kanunları takip etmez, Sosyal Güvenlik Kurumu Bu kanun yürürlüğe girdiği halde kanundan haberi olmadığından, Gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra şimdide ben yeni fark ettim diyerek maaşlarını kesmiştir. Bu Sorumlu iki Kurumu Göreve davet ediyoruz. Anayasamızın 10 maddesinde ‘Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz’ ifadesi yer alır. 61. Maddesinde ise ‘Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar’ hükmü bulunmaktadır. Bu kurumların yaptıkları işler anayasaya da aykırıdır. Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Biz siyasetin ve belli bir gurubun değil yüce Türk Milletinin gazileriyiz” dedi.
Kaynak:Merhaba

Okunma : 742
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın
 
Bu ayın en çok okunan haberleri