Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

25 Haziran 2024 Salı
KONYA ŞEKER LİSTE BAŞINDA
(İSO) 1968 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiği ve sektör için en değerli verileri oluşturan "Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı.
Kategori : ÇUMRA
13 Temmuz 2020 16:53
 
KONYA ŞEKER LİSTE BAŞINDA
(İSO) 1968 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiği ve sektör için en değerli verileri oluşturan "Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı.

İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2019 Araştırması''na göre, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), üretimden satışlarda 87 milyar 949 milyon lirayla Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu oldu.​ Ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’na Konya’dan 7 firma girdi. İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu‘nda Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. 49. Sırada yer aldı. Eti Alimünyum 143., Panagro Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. 154., AYD Otomotiv Endüstri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 278., Ova Un Fabrikası 354. Safa Tarım A.Ş. 475. ve Enka Süt ve Gıda Mamülleri Sanayi ve Ticaret A.ş 484. Sırada yer aldı. Konya Şeker geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da listede ön sıralarda yer alarak Konya'nın en büyük sanayi kuruluşu oldu. Konya Şeker iştiraki Panagro da listede kendini gösterdi. Listede Konya Şeker iştirakleri Soma ve Kangal Termik Santralleri de bulundu. Soma Termik Santrali 164. sırada, Kangal Termik Santrali ise 371. sırada yer aldı.
KONYA'DAN DA 7 FİRMA LİSTEYE GİRDİ
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de Konya'dan listeye giren firmaları kutladı. Başkan Kütükcü, "Konya,ekonomideki tüm zorluklara rağmen Türkiyenin 500 Büyük Sanayi Kuruluşundaki gücünü artırdı Geçtiğimiz yıl listede 6 firma ile yer alan Konya,bu yıl 7 sanayi kuruluşu ile listedeki varlığını güçlendirdi. İlk 500’de yer alan tüm sanayicilerimizi ve çalışanlarını kutluyorum" dedi. Geçtiğimiz yıl 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 6 firma ile yer alan Konya’nın firma sayısı 7’ye yükseldi. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, “Ekonomideki tüm zorluklara rağmen üreten, şehrimize güç veren tüm sanayicilerimizi ve çalışanlarını kutluyorum” dedi. Konya’nın, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2019 listesinde bu yıl 7 firma ile temsil edildiğini belirten Kütükcü, “Bu yıl listedeki firmalarımızdan Konya Şeker 49. sırada, Eti Alüminyum 143. sırada, Panagro Tarım Hayvancılık Gıda San. ve Tic. A.Ş. 154. sırada, AYD Otomotiv Endüstri San. ve Tic. A.Ş. 278. sırada, Ova Un Fabrikası A.Ş. 354. sırada, Safa Tarım A.Ş. 475. sırada, Enka Süt ve Gıda Mamulleri Sanayi ve Tic. A.Ş. 484. sırada yer aldı. Geçen yıl İkinci 500’de yer alan Safa Tarım ve Enka Süt firmalarımız bu yıl İlk 500’e yükseldi. Listede yer alan sanayi kuruluşlarımızı bir kez daha tebrik ediyor, tüm firmalarımızla gurur duyuyorum” şeklinde konuştu. Kütükcü, İlk 500 Sanayi Kuruluşu Listesinde Konya’daki firma sayısının artmasının sevindirici olduğunu, ancak Konya’nın daha fazlasını yapabilecek potansiyeli olduğunu ifade ederek önümüzdeki yıllarda sayının daha da artmasını temenni etti.

DÜNYADAKİ ÜRETİM YARIŞINDAN BİR AN BİLE KOPMADIK

Açıklamasında Konya Sanayi Odası olarak pandemi sürecinde olduğu gibi her zaman sanayicilerle birlikte olduklarını vurgulayan Kütükcü, şunları söyledi: “Konya’mız hamdolsun güçlü üretim yapısına sahip bir sanayi şehri haline geldi. Organize sanayi bölgelerimiz, özel sanayi sitelerimizle Türkiye’nin sanayi üretimine güç veriyoruz. Kendi sektörlerinde öne çıkan sanayi tesislerimiz var. Bu pandemi döneminde dahi dünyadaki üretim yarışından bir an bile kopmadık. Konya Sanayi Odası olarak biz de, sanayi tesislerimizin üretim kapasitelerini artırmak ve rekabet güçlerini geliştirmek amacıyla yaptığımız çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.” Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de ilk 500 Büyük Şirket arasına 7 Konya firmasını tebrik ederek, başarının devam etmesini diledi.


Okunma : 1936
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın
 
Bu ayın en çok okunan haberleri