Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

09 Aralık 2022 Cuma
Mevlana'nın kabrinde ney çaldırmayın! 
Hz. Mevlana'nın kabrinde Kur'an-ı Kerim okunmasının yerine, ney çalınması tepkilere neden oldu. Kabirde ney çalma uygulamasının son bulması için sosyal medyada bir kampanya başlatıldı.
Kategori : ÇUMRA
12 Mayıs 2020 13:20
 
Mevlana'nın kabrinde ney çaldırmayın! 
Hz. Mevlana'nın kabrinde Kur'an-ı Kerim okunmasının yerine, ney çalınması tepkilere neden oldu. Kabirde ney çalma uygulamasının son bulması için sosyal medyada bir kampanya başlatıldı.
Vatandaşların önemli bir kısmı, Mevlana'nın kabrinde ney çalınmamasını istedi. Yine vatandaşın çok büyük kısmı, yaptığı paylaşımlar ile Hz. Mevlana'nın anlayışının ve değerlerinin özünden koparıldığını, ortaya yeni bir anlayışın çıkarıldığını savundu. Mevlana'nın kabrinde ney çalınmasına son verilmesi amacıyla başlatılan kampanyaya İhsan Şenocak da destek verdi. Şenocak, konuya dair sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulundu. Şenocak, "Moğol ve Haçlı savaşlarıyla yangın yerine dönen Anadolu’ya umut aşılayan, Mesnevi ile Osmanlı İslam Devleti'nin temellerini atan, Hz Mevlana'nın kabrinde ney çalmak bu büyük alime zulümdür. Müslümanların kabrinde yalnız Kur'an-ı Kerim okunur" dedi. Vatandaşlar, ayrıca kabir başında ney çalma uygulamasının İslama, Mevlana'ya ve İslam’ın değerlerine zulüm olduğunu savundu. Vatandaşlar, “Müslümanın kabrinde ney çalınmaz. Gelin bu zulme hep birlikte dur diyelim. Anne veya babanız vefat etmiş olsa kabrinde sabah akşam ney çalar mısınız veya çalınmasına müsaade eder misiniz? Kendi yakınlarına yapılmasını istemediğini niçin Anadolu'yu mayalayan bir Allah dostu için hoşgörür?” şeklinde konuştu. Bu kampanyaya destek veren vatandaşlar bir de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na seslenerek, bu uygulamanın kaldırılması için bakanlığın devreye girmesini istedi. Konunun Konya ayağının muhatapları ise sessizliğini koruyor. Vatandaşlar, bu konu ile ilgili Konya'daki yetkililerden de açıklama bekliyor. Ayrıca 2018 yılında da Hz. Mevlana'nın Türbesinde ney çalınmasın kampanyasının başlatıldığı biliniyor. Aradan geçen 2 yıla rağmen, konu çözüme kavuşturulamadı. Kaynak:Merhaba

Okunma : 817
Gündem haberleri
Başkan ERKOYUNCU'dan önemli açıklamalar
07 Aralık 2022 Okunma: 1257 ÇUMRA
Karaman'da 2 kişiyi katleden zanlı yakalanmasaydı 3 kişiyi daha katledecekmiş
06 Aralık 2022 Okunma: 659 GÜNDEM
CHP ve İP'ten İstifa Edip MHP'ye Katıldılar
06 Aralık 2022 Okunma: 451 GÜNDEM
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın