Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

20 Ekim 2020 Salı
MHP Konya milletvekili Mustafa KALAYCI Ek gösterge ve EYT'yi gündeme getirdi
MHP Konya milletvekili Mustafa KALAYCI Ek gösterge ve EYT'yi gündeme getirdi
Kategori : ÇUMRA
24 Kasım 2018 05:42
 
MHP Konya milletvekili Mustafa KALAYCI Ek gösterge ve EYT'yi gündeme getirdi
MHP Konya milletvekili Mustafa KALAYCI Ek gösterge ve EYT'yi gündeme getirdi

Mustafa KALAYCI: MHP olarak sözümüz sözdür, ne söylemişsek gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı TBMM’de yaptığı konuşmada “ek gösterge ve emeklilikte yaşa takılanlar” konusunu gündeme getirmiştir.

3600 ek gösterge Kanun Teklifimiz Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Kamu çalışanları için ek gösterge çok önemlidir. 3600 ek gösterge kritik eşiklerden birisidir. 3600 ek göstergenin özellikle emekli aylığına önemli yansıması bulunmaktadır. Bugün emsalleri aldığı hâlde birçok unvan ve meslek grubunda çalışanlar 3600 ek göstergeden yararlanamamaktadır.

Öğretmenler, polisler, uzman çavuşlar, uzman jandarmalar, kamu avukatları ve hukukçuları, mahallî idarelerin belediye başkan yardımcıları ve daire başkanları, üniversite genel sekreter yardımcıları, hemşire ve bazı sağlık çalışanları, din görevlileri, bazı uzmanlar, denetmenler, araştırmacılar ile müdürler ve şube müdürleri 3600 ek gösterge alamamaktadır, yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların ise ek göstergesi yoktur.

Türkiye KAMU-SEN ek gösterge konusunda kapsamlı bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmadan da yararlanarak ve MHP’nin 3600 ek gösterge vaatlerini de içerecek şekilde hazırlayıp 11 Ekim 2018 tarihinde Meclis Başkanlığına verdiğimiz Kanun Teklifimiz Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmiştir. Teklifimizde 657 sayılı Kanun'un eki cetveller detaylı bir şekilde ele alınmış ve ek gösterge rakamları tüm hizmet sınıfları için hiyerarşik sırayla yeniden belirlenmiştir.

Yardımcı hizmetler sınıfında bulunan personel de ek gösterge kapsamına alınmıştır. Ek göstergesi yükseltilen her bir unvanın gerek çalışırken gerek emekliliğinde aylıklarına gelecek artış ve maliyet de hesaplanmıştır.
MHP olarak sözümüz sözdür, ne söylemişsek gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz.

Dolayısıyla bizim açımızdan konu hakkında Meclis araştırması açılmasına gerek yoktur. Milliyetçi Hareket Partisi olarak gerekli araştırmaları ve çalışmaları yapmış ve Kanun Teklifimizi vermiş bulunmaktayız. MHP olarak sözümüz sözdür; 24 Haziran seçim beyannamemizde ne söylemişsek gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz, gereğini de inşallah yapacağız.

Gerek Genel Kurulda gerekse Plan ve Bütçe Komisyonunda verilen ve kabul edilmeyen bazı önergeler kamuoyuna farklı yansıtılmaktadır. Yok "Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümüne karşı çıkıldı.", yok "Polise 3600 ek gösterge verilmesi engellendi.", yok "Asgari ücretten vergi alınmaması reddedildi." gibi gerçekle hiçbir bağlantısı olmayan açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları yapılmaktadır. Konular istismar edilmekte, çarpıtılmaktadır.

Komisyonu kurulması sorunu çözmez.

Emeklilikte yaşa takılanların ve çalışanların haklı beklentileri siyaseten suistimal edilmektedir. Milletvekilleri olarak hepimiz biliyoruz ki araştırma komisyonu kurulması sorunu çözmez. Sorunu tespit eder ve önerilerde bulunur. Öneriler de ancak Kanun Teklifiyle gündeme alınır.

Kanunlarda düzenleme yapılması gerekmekte.

Emeklilikte yaşa takılanların, asgari ücretlilerin, 3600 ek gösterge bekleyen kamu çalışanlarının sorunu da bellidir, çözümü de bellidir; ilgili Kanunlarda düzenleme yapılması gerekmektedir.

O nedenle, siyasetin ahlaki ilkeler çerçevesinde sorumlu, tutarlı ve dürüst yapılması, asgari olarak her siyasetçinin dikkat etmesi gereken bir durumdu. Vatandaşımıza doğru bilgiler verelim.


Okunma : 560
Foto galeri
Gündem haberleri
Konya'da 76 Yaşındaki Kişi Yön Levhasına Çarparak hayatını Kaybetti
16 Ekim 2020 Okunma: 1055 GÜNDEM
Cumanız Mübarek Olsun
16 Ekim 2020 Okunma: 941 ÇUMRA
Konya'da Feci Kaza Baba Oğul Öldü, Anne Ağır Yaralı
19 Ekim 2020 Okunma: 541 ÇUMRA
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın