Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

20 Ekim 2021 Çarşamba
Topraklarımızın yüzde 80'i risk altında
TAK-VA Genel Başkanı Mehmet Taşan, ülkemiz topraklarının yüzde 80'inin çölleşme açısından orta ve yüksek risk grubu altında bulunduğunu belirtti.
Kategori : ÇUMRA
19 Haziran 2019 06:04
 
Topraklarımızın yüzde 80'i risk altında
TAK-VA Genel Başkanı Mehmet Taşan, ülkemiz topraklarının yüzde 80'inin çölleşme açısından orta ve yüksek risk grubu altında bulunduğunu belirtti.

Tarımsal Kalkınma Vakfı (TAK-VA) Genel Başkanı Mehmet Taşan, "Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü"ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çölleşmenin dünyanın her yerinde kurak bölgeleri etkileyerek ekonomilerin gelişmesini engellediğini ve geniş alanlarda nüfusun yoksullaşmasına neden olduğunu ifade eden Taşan, böylece doğal çevrenin ve içerisinde yaşayan tüm canlıların olumsuz etkilendiğine işaret etti.Taşan, Türkiye'nin sahip olduğu iklim özellikleri ve topoğrafik yapısı nedeniyle toprakları erozyona karşı hassas ve yanlış insan faaliyetleri sebebiyle çölleşme tehdidi altında bulunduğunu söyledi. Taşan açıklamasında şunları kaydetti: "Ülkemiz topraklarının yüzde 80'i çölleşme açısından orta ve yüksek risk grubu altındadır. Yerküredeki yaklaşık 1 milyar insanın yaşamını doğrudan tehdit eden çölleşme tehlikesiyle yüzleşmenin ve bu tehlike ile baş edebilmenin tek yolu, ülkelerin karşılıklı iş birliği içerisinde etkin eylemler gerçekleştirmesi ve birlikte hareket edebilme yeteneğini kullanabilmesidir."

SADECE KAMUNUN YAPACAĞI ÇALIŞMALAR YETMEZ

Çölleşmenin etkilerini azaltmak ve önüne geçebilmek için, bitki örtüsünün korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine dikkati çeken Taşan, Türkiye'de de son yıllarda ağaçlandırma çalışmalarının ivme kazandığını kaydetti. Taşan, sadece kamunun yapacağı çalışmalarla çölleşme tehdidinin bertaraf edilemeyeceğini belirterek, "Bugün, doğru sulama teknikleri, arazinin tekniğine uygun olarak işlenmesi, çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gibi konularda kamu ile birlikte sivil toplum kuruluşları ve toplumun ilgili bütün kesimlerine düşen çok önemli sorumluluklar vardır" dedi. 

 Kaynak:Merhaba

Okunma : 563
Gündem haberleri
Konya Pancar Ekicileri Üyelerine ve "Kamuoyuna" Duyuru
18 Ekim 2021 Okunma: 1934 ÇUMRA
Akdeniz'deki Deprem Çumra'da Hissedildi
19 Ekim 2021 Okunma: 405 ÇUMRA
Konya'da Silahlı Kavga 2 Kişi Yaralı
19 Ekim 2021 Okunma: 343 ÇUMRA
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın