Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

28 Şubat 2021 Pazar
Topraklarımızın yüzde 80'i risk altında
TAK-VA Genel Başkanı Mehmet Taşan, ülkemiz topraklarının yüzde 80'inin çölleşme açısından orta ve yüksek risk grubu altında bulunduğunu belirtti.
Kategori : ÇUMRA
19 Haziran 2019 06:04
 
Topraklarımızın yüzde 80'i risk altında
TAK-VA Genel Başkanı Mehmet Taşan, ülkemiz topraklarının yüzde 80'inin çölleşme açısından orta ve yüksek risk grubu altında bulunduğunu belirtti.

Tarımsal Kalkınma Vakfı (TAK-VA) Genel Başkanı Mehmet Taşan, "Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü"ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çölleşmenin dünyanın her yerinde kurak bölgeleri etkileyerek ekonomilerin gelişmesini engellediğini ve geniş alanlarda nüfusun yoksullaşmasına neden olduğunu ifade eden Taşan, böylece doğal çevrenin ve içerisinde yaşayan tüm canlıların olumsuz etkilendiğine işaret etti.Taşan, Türkiye'nin sahip olduğu iklim özellikleri ve topoğrafik yapısı nedeniyle toprakları erozyona karşı hassas ve yanlış insan faaliyetleri sebebiyle çölleşme tehdidi altında bulunduğunu söyledi. Taşan açıklamasında şunları kaydetti: "Ülkemiz topraklarının yüzde 80'i çölleşme açısından orta ve yüksek risk grubu altındadır. Yerküredeki yaklaşık 1 milyar insanın yaşamını doğrudan tehdit eden çölleşme tehlikesiyle yüzleşmenin ve bu tehlike ile baş edebilmenin tek yolu, ülkelerin karşılıklı iş birliği içerisinde etkin eylemler gerçekleştirmesi ve birlikte hareket edebilme yeteneğini kullanabilmesidir."

SADECE KAMUNUN YAPACAĞI ÇALIŞMALAR YETMEZ

Çölleşmenin etkilerini azaltmak ve önüne geçebilmek için, bitki örtüsünün korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine dikkati çeken Taşan, Türkiye'de de son yıllarda ağaçlandırma çalışmalarının ivme kazandığını kaydetti. Taşan, sadece kamunun yapacağı çalışmalarla çölleşme tehdidinin bertaraf edilemeyeceğini belirterek, "Bugün, doğru sulama teknikleri, arazinin tekniğine uygun olarak işlenmesi, çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gibi konularda kamu ile birlikte sivil toplum kuruluşları ve toplumun ilgili bütün kesimlerine düşen çok önemli sorumluluklar vardır" dedi. 

 Kaynak:Merhaba

Okunma : 485
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
ÇUMRA’DA YEŞİL ALANLAR ÇOĞALIYOR
26 Şubat 2021 Okunma: 929 ÇUMRA
13 Vatandaşımızı Şehit Eden Teröristlerden Gara İtirafı
24 Şubat 2021 Okunma: 739 GÜNDEM
Konya'da Kaçak İçki Operasyonu
25 Şubat 2021 Okunma: 656 ÇUMRA
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın