Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

20 Ocak 2021 Çarşamba
Tren istasyonunun çehresi değişiyor
Kategori : ÇUMRA
14 Aralık 2020 12:51
 
Tren istasyonunun çehresi değişiyor

Çumra'ya ilk yapılan bina olma özelliğini taşıyan ve Hicaz demiryolu üzerinde bulunan 107 yıllık  tarihi Çumra istasyonu çevresi dönüşüme hazırlanıyor.

Çumra Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında tarihi yapının etrafı aslına uygun şekilde yeniden düzenlenecek. İstasyon binasının estetik yapısına değer katacak projede binanın çevresi, kilitli taş döşeme ve ağaçlandırma faaliyetleriyle  güzelleştirilecek. İstasyon binasının ilk yapıldığı yılları tarihi yönden canlandıracak figürlerinde yer aldığı çalışmalarda halka nojtaljik bir ortam sunulması planlanıyor.

Yapılan çevre düzenlemesi ile alanın bir kısmına da geniş bir otopark ve çocuklar için oyun parkı  kazandırılacak.

"ÇUMRAMIZIN TARİHİNDE BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP"

Konuya ilişkin detaylar veren Çumra Belediye Başkanı Recep Candan; " İçerisinde bulunduğumu bu dönemde ilçemizin her bir yanında sürdürülen çevre düzenlemesi Konumu itibariyle Çumra'nın geçmiş yıllardan beri bir vitrini haline gelen  istasyon binamız Çumra'mızın tarihinde  büyük bir öneme sahip... Hicaz demiryolu üzerinde yer alan ve 1913 yılından bu yana hizmet vermekte olan İstasyon binamızın çevresindeki kullanılmayan alanı bir proje hazırlayarak tarihine yakışır şekilde değerlendirmek istedik.

Gerçekleştirdiğimiz çevre düzenlemesi  ile, istasyon binamızın estetiğine değer katacak çalışmalarımız sona erdiğinde, hemşehrilerimize nostaljik bir hava yaşatacak bir alan oluşturacağız. Aynı zamanda hemşehrilerimizin yaralanabileceği Çumra'da trafiğin önüne geçme adına şehir merkezimizde olacak geniş bir otopark alanı kazandıracağız. Çocuklarımız içinde, içerisinde  bir oyun parkı olacak.

Okunma : 2196
Gündem haberleri
Konya Antalya Yolunda Feci Kaza 3 Ölü, 4 Yaralı
16 Ocak 2021 Okunma: 1199 ÇUMRA
Konya'ya Kar Yağışı Bekleniyor
16 Ocak 2021 Okunma: 1182 ÇUMRA
MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaaslan: Cumhur İttifakı Türk Milletinin Sigortasıdır
18 Ocak 2021 Okunma: 624 ÇUMRA
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın