Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

29 Kasım 2020 Pazar
Ülkücü şehit Dursun Önkuzu'yu rahmetle anıyoruz.
23 Kasım 1970 tarihinde ciğerlerine pompayla hava basılarak vahşi bir şekilde öldürülen Ertuğrul Dursun Önkuzu kimdir?
Kategori : ÇUMRA
24 Kasım 2018 05:42
 
Ülkücü şehit Dursun Önkuzu'yu rahmetle anıyoruz.
23 Kasım 1970 tarihinde ciğerlerine pompayla hava basılarak vahşi bir şekilde öldürülen Ertuğrul Dursun Önkuzu kimdir?

Ülkücü şehit Dursun Önkuzu şehadetinin yıldönümünde dün Zile'deki mezarı başında yad  edildi. Anma törenine, Zile Ülkü Ocakları, MHP İlçe Teşkilatı, akrabaları ve kalabalık bir topluluk katıldı.

ANKARA'da 23 Kasım 1970 günü Erkek Teknik Yüksek öğretmen Okulu'nda komünist tedhişler tarafından önce akıl almaz işkenceler edilerek komaya sokulan ve sonra okulun üçüncü kat penceresinden aşağıya atılarak katledilen Dursun Önkuzu, dün Zile'de mezarı başında törenle anıldı. Ülkü Ocakları ve MHP İlçe Teşkilatı'nın düzenlediği anma törenine kalabalık bir grup katıldı. Önkuzu için düzenlenen etkinlikte,  önce Zile'de mezarı başında anma töreni düzenlendi. Törene, ülkücü şehit Önkuzu'nun yakınları, ülkücüler ve kalabalık bir topluluk katıldı. Törenin ardından düzenlenen etkinlikte Önkuzu'nun hayatı anlatıldı.

DURSUN ÖNKUZU

Ankara'da 23 Kasım 1970 günü Erkek Teknik Yüksek öğretmen Okulu'nda komünist tedhişler tarafından önce akıl almaz işkenceler edilerek komaya sokulan ve sonra okulun üçüncü kat penceresinden aşağıya atılarak katledilen Dursun Önkuzu, 26 Kasım 1970 Perşembe günü memleketi olan Zile'de toprağa verilmişti. 

Ülkücü Şehit Ön Kuzu'nun cenazesi Maltepe Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra arkadaşları tarafından törenle uğurlanmak isteniyordu. Ancak verilen emirler ile önce tören engelleniyor, daha sonra da cenaze polisler tarafından babasının ve gençlerin elinden alınarak kaçırılıyordu. Cenazeyi kaçıran polisler Ankara'dan ayrıldıktan sonra Zile'ye hareket ediyor, sekiz saat sonra Zile'ye varıyorlardı. Ancak cenazeyi kaçıran emir kulları, orada da karşısında gece yarısından sonra şehrin giriş yerini tutan binlerce Ülkücü genci buluyorlardı.

Polislerin Zile'ye gelmesi ile birlikte gençler, emir verenler aleyhinde gösterilerde bulunuyorlar ve polisleri şehre sokmayacaklarını bildirerek cenazeyi istiyorlardı. Gençlerin inançla direnmeleri karşısında  Ankara'dan emirler vererek jandarma ile cenazenin karakola götürülmesini ve sabahleyin ailesine teslim edilmesini istiyordu.

CENAZE ÜLKÜCÜ GENÇLERE TESLİM EDİLİYOR

Ne var ki cenazenin şehre geldiğini duyan vatandaşlar milliyetçi gençlerle birlikte sokaklara dökülüyordu. Halkın galeyanı karşısında jandarma komutanı Hayri Tezcan bir konuşma yapıyor ve cenazenin karakola götürüldükten sonra teslim edileceğini söyleyerek, 'Türk milletine başsağlığı' diliyordu. Cenaze daha sonra karakola götürülüyor ve orada işlemler tamamlandıktan sonra jandarma komutanı aracılığı ile gençlere teslim ediliyordu.

BABA ÖNKUZU'NUN KONUŞMASI

Şehit Ön Kuzu'nun Musalla Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra istasyon caddesine doğru yürüyüşe geçiliyor ve şehrin meydanına geliniyordu. Meydanda halka hitaben Şehit Önkuzu'nun babası Abdullah Ön Kuzu, 'Oğlum. Atatürk memleketi siz gençliğe emanet etmişti. Sen bu emanete sahip çıktın ve bu yolda Türk milletinin baş düşmanı Moskoflar tarafından katledildin. Altmış sene yaşayıp ta esaret içinde ölmektense yirmi yıl yaşayıp hür ve müstakil yaşamalısın diyordun. Yirmi yıl yaşadın, fakat hür yaşadın. Hakkım sana ve milletime helal olsun. Yeter ki ölümünden sonra senin ve milletimin düşmanları hain Moskof uşakları temizlensin. Vatanım ve onun bekçileri Türk çocukları sağ olsun. Şimdi bir değil milyonlarca Dursun'um var' diyordu.

Baba Ön Kuzu'nun on binleri ağlatan konuşmasından sonra cenazeye katılan gençler ve halk yürüyüşe geçiyor ve Dursun'u ebedi istirahatgahına omuzlarında götürüyorlardı. Şehit Dursun'un mezarı başında Zile müftüsü de bir konuşma yapıyor, 'Yatan, millet ve din uğruna ölenlerin şehit olduğunu' bildiriyor ve Dursun'un da bu uğurda öldüğünü ve şehitlik mertebesine erdiğini söylüyordu.

Allah mekanını cennet eylesin.

Cumraninsesi.com


Okunma : 752
Gündem haberleri
Bu İllerde Vaka Sayısı Arttı
26 Kasım 2020 Okunma: 879 GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Tedbir Alınacak
27 Kasım 2020 Okunma: 665 GÜNDEM
Hayırlı Cumalar
27 Kasım 2020 Okunma: 534 ÇUMRA
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın