Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

25 Mayıs 2024 Cumartesi
Vatandaş maskeyi nereden alacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan ücretsiz maskelerin, PTT tarafından evlere dağıtılması beklenirken son yapılan duyuru ile vatandaşlara eczane yolu gözüktü.
Kategori : ÇUMRA
10 Nisan 2020 15:15
 
Vatandaş maskeyi nereden alacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan ücretsiz maskelerin, PTT tarafından evlere dağıtılması beklenirken son yapılan duyuru ile vatandaşlara eczane yolu gözüktü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Nisan'da yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında parayla maske satışının yasaklandığını ve 20-65 yaş arası talep eden vatandaşlara PTT aracılığıyla ücretsiz maske dağıtılacağını duyurmuştu.

Çıkarılan yasak sonrası dışarıdan maske tedarik edemeyen yüz binlerce vatandaş, E-ptt.com üzerinden başvuru yaparak maskelerinin gelmesini beklemeye başladı.

Yaşanan yoğunluk nedeniyle yeniden uygulama değişikliğine gidildi ve İstanbul'da maskelerin eczanelerden dağıtılmasına karar verildi.

VATANDAŞ MAĞDUR

Başvuru ekranından TC kimlik numarası, doğum yılı, isim-soyisim, telefon ve adres bilgileri doldurularak yapılan işlem sonrası taleplerinin karşılanmasını bekleyen vatandaşlar, yaşanan kargaşa nedeniyle bir türlü maskelerine ulaşamadı.

Sistemde ürünün ne zaman teslim olacağına dair bilgi yer almazken, gelen yasak sonrası dışarıdan ücretli olarak maske alamayan ve dışarı çıkması gereken kişiler zorluk yaşıyor.

KARGO BEKLERKEN ECZANE YOLU GÖZÜKTÜ

Vatandaş eczanelere TC kimlik numarası verip telefona doğrulama kodu gönderilecek evlere maskelerin geliş tarihi beklenirken Sağlık Bakanlığı, adrese kargo uygulamasından vazgeçerek eczacılar aracılığıyla maske dağıtılmasına karar verdi. 

Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği ücretsiz maske konusunda aldıkları yeni kararı ise şu açıklama ile duyurdu;

Değerli Meslektaşlarımız;
Biz eczacılar, pandemiyle mücadelede en ön safta kesintisiz ilaç hizmeti ve sağlık danışmanlığı sunarak, günlerdir fedakarca büyük bir çaba sarfediyoruz. Sağlık hizmetinin vazgeçilmez bir halkası olan bizler, birinci basamak sağlık sunucusu olarak halk sağlığını korumak adına bu süreçte yine önemli bir görev üstlendik.
Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczanelerimiz üzerinden yapılması kararı alınmıştır. 
Süreç şu şekilde işleyecektir:
Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.
Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir.
20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza "10 gün için kişi başına 5 adet maske" verilecektir.
Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.
Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır. 
Bulaş riskini azaltmak amacıyla maske takmanın zorunlu olduğu bugünlerde denetimsiz üretilmiş, sağlıksız maskelere mahkum edilen halkımıza 5236 eczanemiz ile ulaşılabilir ve güvenli maske temin etmek, salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında ve halk sağlığının korunmasında son derece önemli bir sağlık hizmetidir. Tüm meslektaşlarımızın bu bilinç ve hassasiyetle mesleki yeminimizin gereğini yerine getireceğinden kuşkumuz yoktur.
Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.Kaynak:Merhaba

Okunma : 1626
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın
 
Bu ayın en çok okunan haberleri