Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

17 Ocak 2021 Pazar
VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN UZAK DURULMASI GEREKEN YERLER.
Bazı mekanlarda bulunmak, virüsün bulaşma riskini daha da artıyor. İşte uzak durulması gereken yerler...
Kategori : ÇUMRA
30 Haziran 2020 09:00
 
VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN UZAK DURULMASI GEREKEN YERLER.
Bazı mekanlarda bulunmak, virüsün bulaşma riskini daha da artıyor. İşte uzak durulması gereken yerler...

Koronavirüs salgınında pek çok ülkede ikinci dalga yaşanıyor. Türkiye'de de vaka sayıları yeniden artışa geçti. Bazı mekanlarda bulunmak, virüsün bulaşma riskini daha da artıyor. Bilim adamları, uzak durulması gereken mekanlarla ilgili tavsiyede bulundu.

BBC Türkçe'nin haberine göre bilim adamları koronavirüse yakalanmamak için enfekte yüzeylere dokunmaktan daha çok başka kişilerle yakın temastan kaçınılması ve bağırılarak konuşulan ya da şarkı söylenen yerlerden uzak durulması tavsiyesinde bulunuyor.

ABD'de yayımlanan Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, havalandırmanın yetersiz olduğu yerler özellikle tehlike arz ediyor. 

Yeni ortaya çıkan bulguların, normalleşme sürecinde halk sağlığını korumaya yönelik stratejilerde işletmeler ve hükümetlere yardımcı olabileceği ifade edilen haberde "Bunlar, pleksiglas bölmeler kullanılması, mağazalar ve diğer mekanlarda maske takılması, iyi havalandırma sistemlerinin kullanılmasını ve pencerelerin mümkün olduğunca açık tutulmasını da içeriyor" deniyor.

Yapılan araştırmalara göre virüsün bulaşmasındaki önemli bir faktör, konuşurken ve nefes alırken çıkan parçacıkların hava akımıyla yayılması ve yakınınızdaki adamlarına hastalık bulaştırma potansiyeli. 

WSJ haberinde "Sağlık kurumları, şimdiye kadar Covid-19'un bulaşmasındaki ana faktörün virüsün solunması olduğunu söylüyor. Hastalıklı bir kişiden yayılan parçacıkların ağız, burun ve göze girmesi virüs bulaştırabilir. Ama bu parçacıklar oldukça hızlı bir şekilde yere ya da başka yüzeylere düşüyor" deniyor.

Diğer bir faktör de maruz kalma süresinin uzun olması. ABD Hastalık Koruma ve Önleme Merkezi (CDC), bunu 15 dakika ya da daha uzun süre bir kişiyle iki metreden az bir mesafede korumasız temasın riskli olduğu uyarısında bulunuyor.

Ama bu kişinin karşısındakinin yüzüne hapşırması halinde bu süre çok daha kısalıyor.


Kaynak:Merhaba

Okunma : 1850
Gündem haberleri
Konya'da silahlı kavga :1 ölü
13 Ocak 2021 Okunma: 1719 ÇUMRA
Şiddetli Rüzgar Çatıları Uçurdu
13 Ocak 2021 Okunma: 1384 ÇUMRA
Konya'ya Yılın İlk Karı Yağdı
13 Ocak 2021 Okunma: 1373 ÇUMRA
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın