Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

15 Haziran 2024 Cumartesi
Emekliler Zam İstiyor
Kategori : GÜNDEM
15 Kasım 2021 10:41
 
Emekliler Zam İstiyor

Emekliler maaşlarına zam istiyor. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Ergün, "En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı" dedi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, hükümetten zam istedi. Ergün, Aralık 2002'de en düşük işçi emeklisi aylığı 257 lirayken, aynı dönemde asgari ücretin 184 lira seviyesinde olduğunu belirtti.

En düşük emekli aylığının bugün devlet katkısıyla 1500 lira, asgari ücretin ise 2 bin 825 lira düzeyinde olduğunu belirten Ergün, "2002 yılında asgari ücret en düşük işçi emeklisi aylığının yüzde 72'sine denk gelirken, bugün emekli aylığı asgari ücretin yüzde 53'üne denk geliyor. Yaklaşık 20 yılda taban emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makas emeklinin lehineyken, tersine döndü." dedi.

"AYLIK BAĞLAMA YÖNTEMİ DEĞİŞTİRİLMELİ"

Ergün, emekli aylıklarının 2008 yılından sonra azalmaya başladığını ve giderek asgari ücretin yarısının da altına düştüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

"Asgari ücret ile en düşük emekli aylığı arasındaki adaletsizlik ortadan kaldırılmalı ve büyük haksızlıklara neden olan aylık bağlama yöntemi değiştirilerek hakkaniyet ölçülerinde bir standart sağlanmalı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve yetkililere sesleniyoruz; 1500 lira emekli aylığıyla yaşam mücadelesi vermek imkansız. En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı. Zorlu kış şartlarında emeklilerimizin ayakta kalabilmesi için seyyanen zamlar yapılmalı."

Okunma : 558
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın
 
Bu ayın en çok okunan haberleri