Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

18 Mayıs 2024 Cumartesi
İP, ya bugün ya yarın kopacak!
Kategori : GÜNDEM
20 Ekim 2020 10:23
 
İP, ya bugün ya yarın kopacak!

 İP’in son kongresinden sonra parti içindeki güç kavgaları partinin ayarını iyice bozdu. Koray Aydın merkezli olduğunu iddia edilen kavgalar neticesinde İP içindeki 15’e yakın milletvekili rahatsızlıklarını açıkça ifade ettiler. CHP ve yancılarının en büyük destekçisi olan Oda Tv isimli haber sitesi bile “15 milletvekili istifanın eşiğinde” başlıklı haber yapmak durumunda kaldı.

          İP içinde “Aytun Çıray, Ümit Özdağ, Aylin Cesur, Ayhan Erel, Hayrettin Nuhoğlu, Feridun Bahşi, İsmail Koncuk, Adnan Sezgin” merkezli bir memnuniyetsizler hareketi başlamış durumdadır. Bunlar içinde basın üzerinden tepkilerini en çok gösteren Aytun Çıray ve İsmail Koncuk olmaktadır. MHP iken çar çar her şeye muhalefet yapan Ümit Özdağ ise İP içinde dışlandığı ve ötelendiği halde ne mecburiyeti varsa hala ekranlarda Meral Akşener’in ihanet politikalarını aklamaya çalışıyor.

          İP’in bu son kongresinden sonra dikiş tutmayacağı ve sürekli problem üreteceği anlaşılmaktadır.

          CHP’den İP’e geçen Aytun Çıray’ın iki gün süren Sözcü gazetesindeki Uğur Dündar ile yaptığı röportajdaki ifadeler aslında bu kavganın közü olacak boyuttadır.

          Meral Akşener’in İP’in kurulma aşamasında Aytun Çıray’a “Sen kurucu olma. Başın belâya girebilir. Parti tutmazsa da siyasi hayatın biter. Tutarsa 4 ay sonraki kurultayda katılırsın” ifadesi siyasi macera arayan Meral Akşener portresini ortaya çıkarmıştır. “Tutmazsa” diye yola çıkan Meral Akşener kurdukları İP’i CHP ve HDP’ye bağlayarak tutundurma derdindedir. Siyasi barajı geçemeyen partisini CHP sayesinde meclise taşımıştır. CHP’nin ihanet politikalarına bu yüzden diyet ödemektedir.

          Oysa Meral Akşener İP’i kurduktan sonra 2018 yılında “İYİ Parti’yi, CHP ve HDP ile yan yana getirme çabasını çirkin, saygısız ve çok ayıp buluyorum” demişti. Partisini CHP ve HDP ile yanyana getirerek partisine karşı ne kadar çirkinlik, saygısızlık, ayıp varsa bizzat kendisi yapmıştır.

          Şimdi İP’i karıştırmakla suçlanan Koray Aydın ise “İrade bizde olsaydı, Millet İttifakı’nı kurmazdık; Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak kurardık.” Diyerek aslında iradelerinin de kendilerinde olmadığını itiraf etmiştir.

          İşte MHP’ye tezgâh kuran, ele geçirmeye çalışan, “MHP’de demokrasi yok” diye sürekli itibarsızlaştıran siyaset çetesi bu gibilerden oluşuyor. MHP’ye yaşatmaya çalıştıklarına bakın, bir de şimdi kendi partilerinde yaşadıklarına bakın…

          Sürekli hizip, sürekli memnuniyetsizlik davranışlarıyla MHP’yi yoranlar, şimdi kurdukları partilerinde bu özelliklerini birbirlerine karşı uyguluyorlar.

          Aytuğ Çıray’ın parti içinde dışlanmasından sonra siyasi itiraf ve deşifrelere başlaması bir fitilin ateşlendiğini gösteriyor.

          Mesela Aytun Çıray’ın “Koray Aydın’ı ve Sinan Oğan’ı partiye davet etmeyeceğim” dedikten sonra Meral Akşener’in Koray Aydın’ın “FETÖ’cüler Meral Akşener’i destekliyor” sözüne rağmen partide en etkili göreve getirmesini çok manidar bulduğunu ifade etmesi ve yine Meral Akşener’in Mansur Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına karşı çıktığını söylemesi parti içindeki dengeleri oldukça zorlayacak açıklamalar olmuştur.

          İP Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un ‘’Partide ahlaksız bir operasyon olmuştur. Bu parti ahlaksızlıklara zemin yaratmak için kurulmuş bir siyasi hareket değildir”. İfadesi zaten İP’in içinde kopuşlar olacağının işaretidir.

İP inceldiği yerden kopacak noktaya doğru ilerlemektedir.

          İP’in kopması CHP ve HDP’nin nefes darlığı yaşamasını sağlayacaktır. İnanın ihanet politikaları büyük darbe yemiş olacaktır. İP içindeki “güç, koltuk, sıfat” kavgalarının Türkiye’ye bu yönde fayda sağlayacağını düşünmekteyim.

          Çünkü bu İP kendini CHP-HDP yanında fedai olarak görmektedir. CHP’ye olan diyet borçlarını fedailik yaparak ödeyeceklerini sanmaktadırlar. CHP ve HDP’nin İP’e yüklediği misyon ise milliyetçi-muhafazakar kesimlere gözbağı olmak ve milliyetçi-muhafazakar kesimle Cumhur ittifakı arasında fitne çıkarmaktır. CHP-HDP ilişkilerine bakmayıp sürekli Cumhur ittifakının duruşunu, mücadelesini sulandırma peşinde olmalarının yegâne sebebi budur. “Tutmaz” diye kurdukları ve “iradesi bizde değil” diyerek devam ettikleri bu yolda inanın kullanılıp bir köşeye atılacaklardır. Biraz şahsiyeti ve karakteri olan milletvekilleri varsa, CHP-HDP yanında fedailik yapmayı bırakıp, bu figüranlık oyununa tepki gösterip, bu çatı altından bir an önce ayrılmalıdır. Ayrılacakların konuşulması, hem de kendilerine destek verenlerin bunu konuşması önemlidir. Bekleyip görelim… İP koptu kopacak… Belki bugün, belki yarın…

Okunma : 2292
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın
 
Bu ayın en çok okunan haberleri