Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

23 Nisan 2024 Salı
Kızılay'dan acil çağrı! Kan bağışı durma noktasında
Koronavirüs salgınından sonra Kızılay'ın kan stoklarının iyice azaldığı ortaya çıktı. Kızılay konuyla ilgili olarak "Siz sokağa çıkmayın bizi arayın gelip sizi alırız" açıklamasında bulundu.
Kategori : GÜNDEM
17 Nisan 2020 08:52
 
Kızılay'dan acil çağrı! Kan bağışı durma noktasında
Koronavirüs salgınından sonra Kızılay'ın kan stoklarının iyice azaldığı ortaya çıktı. Kızılay konuyla ilgili olarak "Siz sokağa çıkmayın bizi arayın gelip sizi alırız" açıklamasında bulundu.

Koronavirüs tehdidi karşısında evde kalınması uyarısını dikkate alan vatandaşların kan vermekten kaçınması, kan bağışını da durma noktasına getirdi. Kızılay yetkilileri, elde yeterli kan stoku bulundurulabilmesi için vatandaşların kan bağışı yapmaya devam etmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Sağlıklı bireylerin süreç boyunca hastanelere gitmemesi yönündeki tavsiyelere uymasını isteyen Kızılay yetkilileri, olağan hallerde olduğu gibi Türk Kızılay’ının hastaneler dışında kan bağışı toplamaya devam edeceğini dile getirdi. Kızılay çalışanlarının gerekli bütün tedbirleri aldığı belirtilirken gezici kan bağış araçlarının sahadan çekileceği fakat sabit kan bağış noktalarının aktif şekilde kan bağışı toplamaya devam edeceği ifade edildi. Koronavirüsün yaygın olarak görüldüğü ülkelerdeki kan bağış çağrılarına dikkat çeken Kızılay yetkilileri salgın sürecine yeterli kan stoku ile girilmesi için sabit kan bağışı noktalarına, daha önceden kan bağışında bulunmuş düzenli kan bağışında bulunmuş sınırlı sayıda vatandaşın telefonla veya SMS ile çağırılabileceği belirtildi.

Koronavirüsten kan stoklarına büyük darbe

Yeni tip koronavirüs salgını, hayatın tüm alanını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Virüs nedeniyle 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı uygulanırken, diğer vatandaşların da işi olmadıkça virüsü yaymamak ve virüse yakalanmamak için sokağa çıkmaması isteniyor.

Türkiye'nin kan ihtiyacını gideren Kızılay'ın kat stokları koronavirüs tedbirlerinden sonra hızla düşmeye başladı. Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklama yapan Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, "Bu koronavirüs hastalığı nedeniyle insanlar psikolojik olarak sıkıntı yaşayabilmekteler ve bu durumdan dolayı da kan verme bağışını ertelemiş oluyorlar.

Ama şunu bilmeliler ki kan bağışı vermek hiçbir şekilde bağışıklık sistemini düzensiz hale getirmiyor hem de bir hastalık bulaştırmıyor dolayısıyla her bireyimizi kan bağışı yapmaya davet ediyorum.

Korona virüs rahatsızlığı devam ederken hastanelerimizde birçok hemşehrimiz ve kardeşimiz kan bağışı için şifa bekliyor bu yüzden her vatandaşımızın gelip bağış yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Saygılı şunları kaydetti:

"Kıymetli hemşehrilerimizi Kızılay’ın bütün noktalarına gelerek kan bağışı yapmaya davet ediyoruz. 18 ve 60 yaş arasındaki bütün vatandaşlarımız gelmeli düzenli olarak her zaman olduğu gibi 3 ayda verdikleri kanı vermeliler."

Kan bağışı konusunda duyarlı dostlar olduğunu anlatan Saygılı, "Biz onları telefonla davet ediyoruz ama gelemeyecek olan kişileri arabayla alıp getiriyoruz. Kan bağışı ertelenemeyecek kadar kıymetli ve önemlidir. 3 ayını doldurmuş her bir bağışçımız kısa mesaj ile ulaşıp kendilerine en yakın olan noktalarımızın adreslerini vererek davet ediyoruz" dedi.


Kaynak:Merhaba

Okunma : 807
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın