Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

18 Mayıs 2024 Cumartesi
Kur'an-ı Kerim provokasyonu sonrası Finlandiya'dan NATO açıklaması: Görüşmelere ara verelim
Kategori : GÜNDEM
24 Ocak 2023 12:46
 
Kur'an-ı Kerim provokasyonu sonrası Finlandiya'dan NATO açıklaması: Görüşmelere ara verelim

Son dakika haberi: İsveç'te gerçekleştirilen Kur'an-ı Kerim provokasyonunun ardından Ankara - Stockholm hattında ilişkiler gerildi. Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki NATO üyeliği görüşmelerine ilişkin Helsinki yönetiminden ''NATO için ortam sakinleştikten sonra görüşülmeli, ara verelim'' açıklaması geldi.

Danimarkalı Rasmus Paludan'ın İsveç'teki Türkiye Büyükelçiliği önünde yaptığı Kur'an-ı Kerim provokasyonunun ardından Ankara - Stockholm hattında ilişkiler gerilmişti. Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki NATO üyeliği görüşmelerine ilişkin Helsinki yönetiminden açıklama geldi.

ÜÇLÜ GÖRÜŞMELERE ARA VERİLMELİ
Konuyla ilgili açıklama yapan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, "Finlandiya ve İsveç'in NATO hedeflerine ilişkin Türkiye ile yapılan görüşmelere ara verilmesi gerekiyor." dedi. Haavisto, "Türkiye ile üçlü görüşmelere ortam sakinleştikten devam etmek en iyisi." diye konuştu. 

Görüşmelere birkaç haftalık bir ara beklediğini ifade eden Haavisto, "Finlandiya'nın NATO sürecinde İsveç olmadan ilerlemesini tartışma ihtiyacı görmüyorum."  değerlendirmesini yaptı.

SEÇİM NEDENİYLE TAKVİMDE GECİKME OLABİLİR
Haavisto, "Dün Türkiye Dışişleri Bakanı'yla (Mevlüt Çavuşoğlu) görüştüm ve durum seçimler nedeniyle yoğun ancak bu sürecin hala ilerleyebileceğini umut ediyoruz. Türkiye ile eskisi gibi iletişimi sürdürme konusunda mutabık kaldık. Türkiye'deki seçimler nedeniyle takvimde olası bir gecikme olabilir" dedi.

Finlandiyalı Bakan, NATO'nun İsveç ve Finlandiya'ya olan ilgisinin değişmediğini belirtti.

Okunma : 220
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın
 
Bu ayın en çok okunan haberleri