Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

19 Mayıs 2024 Pazar
Kurban Bayramı ikramiyesi hesaplara ne zaman yatacak?
Kurban Bayramı öncesi emeklilerin en çok merak ettiği konuyla ilgili geri sayım sürüyor. Peki emekli maaşları ve Kurban ikramiyeleri ne zaman ödenecek?
Kategori : GÜNDEM
01 Temmuz 2020 11:05
 
Kurban Bayramı ikramiyesi hesaplara ne zaman yatacak?
Kurban Bayramı öncesi emeklilerin en çok merak ettiği konuyla ilgili geri sayım sürüyor. Peki emekli maaşları ve Kurban ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

Bu yıl Kurban Bayramı 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk geliyor. Ve milyonlarca emeklinin gözü kulağı bakanlıktan yapılacak açıklamaya çevrildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kurban Bayramı ve SGK maaş ve ikramiyeler için hazırlıklara başladı. 

31 Temmuz - 3 Ağustos'ta kutlanacak Kurban Bayramı emekli maaşları ve ikramiyelerinin ödenmesi için hazırlıklar tamamlamak üzere.

EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Takvimde değişiklik olmazsa ikramiyeler en geç 27-30 Temmuz arasında emeklilerin hesabında olacak. Emekliler temmuzda aylıklarını da zamlı alacak. Temmuz ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri de 29 Haziran'dan itibaren hesaplara yatacak.  Kısaca Arefe günü 30 Temmuz Perşembe gününe denk gelirken emekli ikramiyelerinin Pazartesi gününden itibaren yani 27-30 Temmuz tarihleri arasında yatırılması bekleniyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

2019 yılı enflasyonu yüzde 11.84 olmuştu. Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, 118 lira zam gelecek ve emeklilere ödenecek tutar 1.118 liraya çıkacak.

Yüzde 22.58’lik yeniden değerleme oranı baz alınırsa ikramiye 1.225 liraya çıkabilir.Emekli hayattaysa ikramiyeyi tam (1.000 lira) alıyor. Vefat eden sigortalılardan dolayı aylık almakta olan hak sahiplerinin (dul, yetim) bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılıyor.

BAYRAM İKRAMİYELERİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Emekli bayram ikramiyelerinden yararlanabilecek olalar;

– SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri
– Şehit yakınları ve gaziler
– Ölüm aylığı alanlar
– Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar,
– Geçici köy korucuları
– Şeref aylığı alanlar
– Şampiyon sporcular,
– Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,
– Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesinden faydalanabilecekler.


Kaynak:Merhaba

Okunma : 3566
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın
 
Bu ayın en çok okunan haberleri