Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

27 Ekim 2020 Salı
MHP’li Akçay, maliye çalışanlarının sesi oldu.
MHP’li Akçay Meclis’te maliye çalışanlarının sorunlarını gündeme taşıdı. ‘Maliye teşkilatını mutsuz insanların oluşturduğu bir kurum olmaktan çıkaralım’ dedi.
Kategori : GÜNDEM
19 Aralık 2018 08:49
 
MHP’li Akçay, maliye çalışanlarının sesi oldu.
MHP’li Akçay Meclis’te maliye çalışanlarının sorunlarını gündeme taşıdı. ‘Maliye teşkilatını mutsuz insanların oluşturduğu bir kurum olmaktan çıkaralım’ dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi üzerine MHP grubu adına yaptığı konuşmada maliye çalışanlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini gündeme getirdi. Konuşmasında maliye personelinin kamuda, iş yükü ve sorumlu olduğu mevzuat bakımından zor görevlerden birini ifa ettiğini belirten Akçay “Devletin vatandaşla yüz yüze gelen, Devlet-Vatandaş ilişkilerinin hassas olduğu bir kesimini temsil etmektedirler. Devlet vergi koyar, ceza keser, harç alır; tahsilatı ve ödemeyi ise maliye personeli yapar. Görevini yaparken sözlü, sopalı ve hatta zaman zaman silahlı saldırılara dahi maruz kalırlar. Meclisimiz kanun yapar; vergi koyar ya da kamu alacakları için yapılandırma yapar, yük maliyecilerimizin üzerine biner” dedi.

“EŞİT OLMAYAN ÜCRETLER”

Maliye çalışanlarının sorunlarının başında ‘eşit işe eşit olmayan ücret’ geldiğine dikkat çeken Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Aynı odada yan yana masalarda aynı işi yapıyorlar ancak maaş farkı 1500 lirayı bulmaktadır. Bu istikamette “Kurum İçi Gelir Uzmanlığı Özel Sınavı”nın acilen açılması gerekmektedir. Son sınavın yapıldığı 18 Şubat 2012’den beri geçen 6 buçuk yılda, çeşitli zamanlarda geçmiş maliye bakanlarının söz vermelerine rağmen, kurum içi uzmanlık sınavı açılmamıştır. Maliye çalışanlarına ödenen ücretlerin yarısı ek ödeme ve fazla mesai ücretlerinden oluşmaktadır. Ek ödemelerin emekli maaşına yansımaması sonucu emekli olan bir maliye çalışanı maaşının yarısını dahi emekli maaşı olarak alamamaktadır. Maliyeciler emekli olamamaya mahkum edilmektedir.

“AYRIM SON BULMALI”

Gelir İdaresi Başkanlığında Devlet Gelir Uzmanı ve Gelir Uzmanı kadrolarının tek bir çatı altında “Gelir İdaresi Uzmanlığı Kadrosunda” birleştirilerek gelir uzmanları merkez atamalı personel statüsüne kavuşturulmalıdır. Tüm uzmanlık kadrolarındaki merkez-taşra ayrımına son verilmelidir. Tahakkuk ve tahsilata ilişkin işlemlerin zamanında ve doğru olarak yerine getirilmemesinden doğan Hazine zararlarından sorumlu tutulan gelir uzmanlarının yetki ve sorumluluk alanı net bir şekilde belirlenmelidir. Millî emlak uzmanları diğer kariyer uzmanlarıyla aynı özlük haklarına sahip olmalıdır”dedi.


Kaynak:TÜRKGÜN

Okunma : 565
Gündem haberleri
24 Saatte 2102 Kişiye Kovid-19 Hastalık Tanısı Konuldu
23 Ekim 2020 Okunma: 1325 GÜNDEM
Hayırlı Cumalar
23 Ekim 2020 Okunma: 1309 ÇUMRA
Türk Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Tanfer Ata Sendikacılığın Er Meydanı Okullardır
23 Ekim 2020 Okunma: 1200 ÇUMRA
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın