Çumranın Sesi

Çumranın Sesi

14 Temmuz 2024 Pazar
TMO randevulu alıma geçti
Kategori : GÜNDEM
26 Haziran 2023 18:53
 
TMO randevulu alıma geçti

Ülkemiz genelinde faaliyet gösteren lisanslı depolar, TMO sistemine entegre olacak ve alımlarını randevulu yapacak. Ticaret Bakanlığı, lisanslı depoların da TMO gibi randevulu alım yapması yönündeki talepleri dikkate alarak harekete geçti. Bu konuda bir yazı kaleme alan Bakanlık, faaliyet izni almış tüm lisanslı depo işletmelerine “ivedilikle” randevulu alım sistemine geçmeleri yönünde talimat verdi. Ticaret Bakanlığı talimat yazısında TMO’dan “Lisanslı Depoların randevulu alım yapmasını” içeren bir talep yazısı aldığına dikkat çekerek, üreticilerin bu konuda TMO’ya başvuruları olduğunu kaydetti.

Bakanlık talimat yazısında Kurumumuz talebindeki şu ifadelere de yer verdi:  “Ürün alımlarında üretici mağduriyetinin önüne geçmek, alımları planlı şekilde yürütmek ve tüm üreticilere eşit hizmet vermek amacıyla TMO, Randevulu Alım Sistemini kullanmaktadır. Lisanslı depo şirketlerinin herkese eşit hizmet vermesini temin etmek üzere lisanslı depoların boş depo kapasitelerinin öncelikli olarak üreticiler tarafından kullanılmasını sağlamak ve söz konusu şikâyetlerin önüne geçmek amacıyla ürün alımlarında lisanslı depoların da randevu sistemine geçmesi uygun olacaktır.” Ticaret Bakanlığı, talimatının devamında kendilerine ulaşan başvuru ve şikâyetler ile TMO’nun talebinin birlikte değerlendirildiğini kaydederek “Söz konusu şikâyetlerin en aza indirilmesi, lisanslı depolara ürün alımına yönelik disiplinin sağlanması ve düzenli alımların gerçekleştirilmesi için TMO ile protokol imzalayan lisanslı depo işletmelerinin TMO ile ortak randevu sistemi üzerinden çalışması uygun görülmüştür.” dedi.

Bakanlık, “TMO ile protokol imzalayan lisanslı depo işletmelerinin TMO randevu sistemine entegre edilmesiyle randevu yönetiminin ilgili TMO Başmüdürlükleri ile lisanslı depo yöneticilerinin koordinesinde yürütülmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.” ifadelerine yer verdi. Ticaret Bakanlığı, Lisanslı depo işletmelerinin TMO ile ortak randevu sistemini kullanmasını bu amaçla da  lisanslı deponun, bulunduğu ilde TMO Başmüdürlüğü ile ivedi olarak irtibata geçmesini istedi.

 

On yılı aşkın süredir olduğu gibi bu yıl da ürünleri randevulu alan TMO, 6 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından fiyatların açıklanmasının ardından hasat yapılan illerde randevu sistemini açarak alımlara başladı. TMO; 310’u kendi iş yeri, 230’u ise sözleşme imzaladığı lisanslı depolar olmak üzere ülke genelinde 500’ün üzerindeki noktada alım faaliyeti gösteriyor.

Okunma : 343
Bugünün en çok okunan haberleri
Gündem haberleri
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın
 
Bu ayın en çok okunan haberleri